Uhličitá koupel je jednou z nejstarších léčebných metod a rehabilitačních procedur používaných v lázeňství. Oproti vodním uhličitým koupelím je tato metoda prováděna za sucha v plynové lázni a umožňuje intenzivnější pronikutí CO2 pokožkou. Nová detoxikační metoda pomocí CO2 v uzavřeném prostoru odplavuje jedovaté látky z těla i kůže, upravuje hormonální rovnováhu v těle, silně regeneruje organismus a příznivě působí na kůži, cévní, nervový a lymfatický systém a proti bolesti a depresi.
Voskový zábal se nahřeje ve speciální parafínové vaně na teplotu přibližně 55°C. Do této vany se pak ponoří ruce až po zápěstí. Parafín ulpí na pokožce a vytvoří jakési voskové rukavice. Na rukou se vytvoří izolační vzduchová mikrovrstva a vznikne tepelný rezervoár, který je stejnoměrně prohřeje. Parafín obsahuje též včelí vosk, parafínový olej a další přírodní látky, jako např. azulen a chlorofyl.
Rašelinové zábaly jsou jednou z forem lokální termoléčby využívající přírodního léčivého zdroje. Předností rašelinového zábalu je pomalejší a tím postupnější uvolňování tepla, proto ho lze aplikovat po vyšetření a celkovém zhodnocení zdravotního stavu lékařem i pacientům s kompenzovaným oběhovým onemocněním. Bezprostřední účinek rašelinového zábalu působí analgeticky a zlepšuje pohyblivost.
1) CO2 zábal: Základem jsou tzv. „uzavřené uhličité plynové koupele“ spočívající v uzavření těla (mimo hlavy) do speciálního plastového vaku naplněného oxidem uhličitým (CO2) po dobu přibližně 40 minut. Z praxe je známo, že nejúčinnější je aplikace 8 - 10 suchých uhličitých koupelí během jednoho měsíce.
2) Parafínový zábal: Parafínový zábal rukou není vhodný u osob citlivých na změny teploty a u všech kožních chorob. Po skončení aplikace jej lze velmi lehce sejmout - stáhne se z ruky podobně jako třeba rukavice.
3) Rašelinový zábal: Teplota zábalu je 40 - 48°C, délka aplikace 30, nebo 50 minut. Rašelinový zábal uleví od bolesti téměř okamžitě, je tedy doporučeno jej využívat dle individuální potřeby.